Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń

 

  • ZNAJDUJEMY NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

  • OCHRONIMY TWOJE INTERESY

bez zaliczek przy podatku do 1000 zł

Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy mogą nie wpłacać zaliczki na PIT i CIT, jeżeli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę wpłaconych zaliczek nie przekracza 1000 zł.

Z początkiem 2018 r. znowelizowano zasady wpłaty zaliczek na PIT i CIT. Na podstawie ust. 15 dodanego do art. 44 updof oraz ust. 18 dodanego do art. 25 updop przedsiębiorcy mogą:

§ nie wpłacać zaliczki (…), jeżeli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę zaliczek wpłaconych od początku roku nie przekracza 1000 zł. Jeżeli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę zaliczek wpłaconych od początku roku przekracza 1000 zł, wpłacie podlega różnica pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek wpłaconych od początku roku.

Z przywołanych przepisów wynika, że przedsiębiorcy, u których podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę zaliczek wpłaconych od początku roku nie przekroczy 1000 zł, mogą nie wpłacać zaliczki na PIT (CIT). Należy podkreślić, że jest to ich uprawnienie, a nie obowiązek.

Jeżeli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę zaliczek wpłaconych od początku roku przekroczy 1000 zł, wpłacie będzie podlegała różnica pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek wpłaconych od początku roku.

Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy mają obowiązek uiszczenia zaliczek na PIT (CIT) tylko w przypadku, gdy ich wysokość przekroczy 1000 zł. Celem omawianej zmiany było uproszczenie zasad wpłaty zaliczek na podatek dochodowy w przypadku przedsiębiorców osiągających niskie dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Omawiana regulacja spowoduje, że tacy przedsiębiorcy nie będą zmuszeni do natychmiastowego odprowadzenia zaliczek w nieznacznych kwotach.

Należy dodać, że w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych PIT nowe regulacje znajdują zastosowanie również w przypadku, gdy przedsiębiorca osiąga równocześnie oprócz przychodów z działalności gospodarczej przychody z:

  • najmu, dzierżawy – opodatkowane według skali podatkowej,
  • działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochód ustalany jest na podstawie ksiąg (art. 44 ust. 16 updof).
  • Biuro Rachunkowe

    Perita Consulting

    Dariusz Jóźwiak


    Copyright © 2016 Perita


    05-270 Marki

    Poniatowskiego 16 A

    e-mail: perita@perita.pl


    tel.kom. 604 062 327


    tel./fax (22) 771 46 04



    Godziny otwarcia biura:

    Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00


    x
    Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności