Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń

 

 • ZNAJDUJEMY NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

 • OCHRONIMY TWOJE INTERESY

odbiór faktury korygującej można potwierdzić e-mailem

E-mail potwierdzający otrzymanie faktury korygującej należy uznać za wystarczające potwierdzenie, że faktura korygująca dotarła do nabywcy. Organy podatkowe akceptują każdy rodzaj potwierdzenia, który pozwala bez żadnych wątpliwości ustalić, czy i kiedy faktura korygująca dotarła do nabywcy.

W sytuacji gdy na skutek wystawienia faktury korygującej obrót będący podstawą opodatkowania ulega zmniejszeniu, to czynność taka dokonywana przez sprzedawcę towarów i usług powoduje także konieczność zmniejszenia kwoty podatku naliczonego u nabywcy. Dlatego też nabywca musi być powiadomiony o konieczności dokonania pomniejszenia podatku naliczonego, aby sprzedawca mógł u siebie zmniejszyć podatek należny. Gdyby nabywca nie został prawidłowo powiadomiony, nie dokonałby zmniejszenia kwoty odliczenia i dochodziłoby do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, który na poprzednim etapie obrotu nie został zapłacony.

Zatem aby wystawca faktury korygującej miał możliwość obniżenia podatku należnego, faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, a nabywca musi to potwierdzić.

Ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Potwierdzenie otrzymania faktury przez nabywcę towarów i usług faktury korygującej może być dokonane w dowolnej formie, np. poprzez:

 • zwrotne potwierdzenie odbioru wysłanej pocztą - w formie listu poleconego - przesyłki zawierającej fakturę korygującą,
 • odrębne pisemne potwierdzenie otrzymania faktury korygującej również w formie elektronicznej,
 • przesłanie zwrotnie kopii podpisanej faktury korygującej lub faksu z podpisaną fakturą korygującą.

Żaden przepis nie określa specjalnej formy, jaka byłaby wymagana dla potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Istotne jest, aby sprzedawca towarów lub usług posiadał informację, z której jednoznacznie wynika, iż nabywca otrzymał fakturę korygującą sprzedaż. Należy uznać, iż może to być również potwierdzenie wysłane e-mailem.

 • Biuro Rachunkowe

  Perita Consulting

  Dariusz Jóźwiak


  Copyright © 2016 Perita


  05-270 Marki

  Poniatowskiego 16 A

  e-mail: perita@perita.pl


  tel.kom. 604 062 327


  tel./fax (22) 771 46 04  Godziny otwarcia biura:

  Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00


  x
  Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności