Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń

 

 • ZNAJDUJEMY NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

 • OCHRONIMY TWOJE INTERESY

ulga na start - pół roku bez składek ZUS

30 kwietnia 2018 r. wchodzą w życie korzystne zmiany dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest wprowadzenie ulgi na start dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Polega ona na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności. Po upływie tego czasu przedsiębiorca może przez 2 lata opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach. Ulga obejmie tych przedsiębiorców którzy rozpoczną działalność 30 kwietnia br. lub później.

Od 30 kwietnia 2018 r. osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z 6-miesięcznego zwolnienia w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne pod warunkiem, że nie będą jej wykonywać dla pracodawcy, na rzecz którego:

 • w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym świadczyli pracę w ramach stosunku pracy (lub spółdzielczego stosunku pracy) i
 • wykonywali czynności wchodzące w zakres rozpoczętej działalności.

Z tego przywileju mogą skorzystać zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i osoby, które ponownie podejmą działalność gospodarczą po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia bądź zakończenia poprzedniej (art. 18 ust 1. ustawy - Prawo przedsiębiorców) i którzy nie będą jej świadczyć dla swojego byłego pracodawcy u którego byli zatrudnieni w bieżącym lub poprzednim roku.

Z ulgi na start nie skorzystają:

 • przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą przed 30 kwietnia 2018 r.,
 • osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności z początkującym (lub wznawiającym działalność) przedsiębiorcą (tj. małżonek, dziecko własne, dziecko drugiego małżonka, dziecko przysposobione, rodzic, macocha, ojczym lub osoba przysposabiająca - jeżeli pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym).

Ulga na start nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego, a to oznacza, że w okresie zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorca ma jednak obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Zatem w tym czasie może skorzystać z opieki zdrowotnej, ale z płatnego zasiłku z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego już nie.

 • Biuro Rachunkowe

  Perita Consulting

  Dariusz Jóźwiak


  Copyright © 2016 Perita


  05-270 Marki

  Poniatowskiego 16 A

  e-mail: perita@perita.pl


  tel.kom. 604 062 327


  tel./fax (22) 771 46 04  Godziny otwarcia biura:

  Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00


  x
  Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności