Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń

 

 • ZNAJDUJEMY NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

 • OCHRONIMY TWOJE INTERESY

Zapłata podatku VAT na mikrorachunek podatkowy od 2020 r.

Obecnie w sytuacji, gdy podatnik płaci do urzędu skarbowego zobowiązania w podatku VAT i w podatku dochodowym, musi wykonać dwa przelewy na osobne rachunki bankowe. Wynika to z faktu, że dla każdego typu podatku są prowadzone odrębne rachunki bankowe. Od 1 stycznia 2020 r. ma to ulec zmianie.

Od 1 stycznia 2020 r., zgodnie z nowo dodanym art. 61b § 1 do Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), wpłata podatku VAT, jak i pdof, pdop, a także niepodatkowych należności budżetowych będzie dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).

W związku z tym od 1 stycznia 2020 r. podatnik, który będzie zobowiązany wpłacać zobowiązania podatkowe z tytułu podatku VAT, dokona tego na przypisany mu indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Obecne rachunki urzędów skarbowych do wpłat VAT, PIT, CIT mają być aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat będzie należało dokonywać na mikrorachunek podatkowy. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.podatki.gov.pl, podatki inne niż PIT, CIT i VAT podatnik będzie wpłacał na obecnych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych zgodnie z obwieszczeniem w sprawie wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych (na dzień oddania GP do druku nie zostało ono opublikowane). Podatnik ma tam także znaleźć szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

 • Biuro Rachunkowe

  Perita Consulting

  Dariusz Jóźwiak


  Copyright © 2016 Perita


  05-270 Marki

  Poniatowskiego 16 A

  e-mail: perita@perita.pl


  tel.kom. 604 062 327


  tel./fax (22) 771 46 04  Godziny otwarcia biura:

  Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00


  x
  Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności