Czym jest JPK

Jednolity Plik Kontrolny (ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T) jest zbiorem danych, tworzonym z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiadającym ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie.

Doświadczenie innych krajów UE

Wprowadzenie JPK w Polsce wzorowane było na doświadczeniach rozwiązań skutecznie wprowadzonych do systemów prawnych wielu państw UE (m.in. Austria, Belgia, Dania, Holandia, Litwa, Luxemburg, Niemcy, Słowenia, Szwecja, Portugalia, Wielka Brytania).

Czy mnie to dotyczy?
Niestety, tak. Każdy Podatnik prędzej czy później będzie musiał przekazywać rejestry VAT do Urzędu Skarbowego.

Czy dotyczy mnie to już teraz?
Najprawdopodobniej nie.
Za okres lipcowy zobowiązane do wysyłki rejestrów VAT w formie JPK są duże przedsiębiorstwa.

Czy jestem dużym przedsiębiorstwem?
Wielkość firmy definiują przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W skrócie – dla JPK znaczenie mają dwa parametry – zatrudnienie (powyżej 250 osób) lub obrót (powyżej 50 mln EUR). Przekroczenie jednego z parametrów oznaczać może przejście do grupy dużych przedsiębiorstw i tym samym obowiązek składania JPK od lipca 2016.

Kiedy w takim razie czeka mnie JPK?
Pomocna może okazać się poniższa tabelka

Dlaczego w powyższej tabelce są dwa terminy?
Pierwszy termin – Rejestry VAT dotyczy obowiązku wysyłki do Urzędów Skarbowych comiesięcznych rejestrów.
Drugi termin – JPK – kontrola US – dotyczy przedstawiania na żądanie Urzędu (w trakcie kontroli skarbowej) innej dokumentacji (Faktury, Księgi, Banki, Magazyn).
My skupimy się na razie na obowiązku związanym z rejestrami VAT.

Czy JPK są dobrowolne?
Od lipca 2016 dla dużych przedsiębiorstw zaistnieje obowiązek składania JPK – rejestry VAT.
Oznacza to, że za okres lipcowy Podatnik – bez wezwania – zmuszony będzie wysłać JPK – rejestry VAT do właściwego Urzędu Skarbowego.

Przekazywanie plików JPK

Przekazywanie postaci elektronicznej ksiąg podatkowych i dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej odbywa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zawartych w księgach.

Podmioty są zobowiązane przekazywać pliki JPK na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej w następujących terminach:

od 1 lipca 2016r. – duże podmioty
od 1 lipca 2018r. – mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Comiesięczne przekazywanie postaci elektronicznej ewidencji zakupu i sprzedaży (JPK_VAT) odbywa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zawartych w księgach.

Obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) będzie obowiązywał od:

1 lipca 2016r. – duże podmioty
1 stycznia 2017r. – małe i średnie podmioty
1 stycznia 2018r. – mikro przedsiębiorcy.

Korzyści dla podatników

Podstawowym celem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest usunięcie bariery w przekazywaniu danych elektronicznych. Efektem tego będzie skrócenie czasu kontroli, zmniejszenie jej uciążliwości oraz obniżenie kosztów. W wielu przypadkach przekazanie pliku będzie odbywało się wyłącznie w ramach czynności sprawdzających, po których kontrola u podatnika w ogóle nie będzie konieczna. Podatnicy zyskają także nowy mechanizm kontroli wewnętrznej, który pozwoli monitorować pracę służb księgowych. Dodatkowym efektem wprowadzonego rozwiązania może być wykorzystanie struktury zestawienia faktur jako narzędzia w komunikacji między podatnikami. Możliwe stanie się przekazywanie zestawień faktur w formacie XML, których księgowanie będzie mogło być zautomatyzowane.

Korzyści dla administracji

Korzyścią dla administracji będzie automatyzacja weryfikacji danych podatkowych. Administracja zyska narzędzie umożliwiające szybkie przeprowadzenie czynności sprawdzających i kontroli. Dostęp do uporządkowanych danych pozwoli na szybkie ustalanie nieprawidłowości oraz przyśpieszy potwierdzanie prawidłowości rozliczeń. Szybkie ustalenie nieprawidłowości pozwoli skuteczniej przeciwdziałać takim zjawiskom jak wyłudzenia VAT czy unikanie opodatkowania.

Dodatkową korzyścią będzie możliwość ujednolicenia procedur sprawdzających i kontrolnych, co powinno przełożyć się na efektywniejsze zarządzanie zespołami realizującymi czynności kontrolne. Nie bez znaczenia będzie też obniżenie kosztów związanych z coraz szerszym stosowaniem dokumentacji w formie elektronicznej.